OSiR  Jedlińsk  Bierwiecka Wola  Lisów  Nowe Zawady  Ludwików  Mokrosęk  Piastów

Aktualności

O nas

Kalendarz imprez

Zajęcia stałe

Byli u nas

Osiągnięcia

Projekty

Galeria

Kontakt

Stowarzyszenie


 

tel/fax. 48 32 13 052
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576

II MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI

II Międzynarodowy Plener Malarski – Jedlińsk 2014 miał miejsce w dniach 20 -31 sierpnia 2014 r. Wzięło w nim udział 12 artystów z kraju i zagranicy: Viktor Khadzhynov, ( Ukraina), Jaroslav Uhel i Jozef Krakovský (Słowacja), Sigita Dabulskytė ( Litwa), Suren Vardanian (Armenia) z Polski : Zdzisław Doleżyński, Martyna Piasta ,Andrzej Brzegowy, Łukasz Rudecki, Artur Wąsowicz, Wacław Roman Sobieraj, Urszula Miącz-Sobieraj.

Inspiracją dla artystów stały się w tym roku jedlińskie krajobrazy. Okazało się, że gmina Jedlińsk postrzegana jest przez polskich, słowackich, litewskich, ukraińskich i armeńskich twórców jako urokliwy zakątek, w którym znaleźć można wszystkie aspekty życia charakterystyczne dla Mazowsza. Artyści wnieśli w nasze dusze nowe spojrzenie na otaczającą nas jedlińską rzeczywistość pokazali piękno i wyjątkowość, otaczających nas równin, zabytków i miejsc charakterystycznych dla naszej gminy. Plener zaowocował wieloma pracami malarskimi o wysokiej randze artystycznej, wykonanymi różnymi technikami. Utrwalone na płótnie efekty ich pracy zostały zaprezentowane podczas podsumowania wystawy w trakcie tegorocznego ,,Święta Plonów”. Następnie wystawa poplenerowa prezentowana była w Gminnym Centrum Kultury w dniach 01-17 września br. Dziękuję artystom za te wspaniałe prace! Dziękuje też za wyjątkową atmosferę, wypełnioną radością tworzenia, jaka towarzyszyła nam wszystkim podczas tegorocznego pleneru. Cieszę się, że do współpracy udało nam się zaprosić także amatorów – młodszych i starszych wiekiem mieszkańców gminy. Uczestnicząc w prowadzonych, warsztatach malarskich uczyli się pod okiem znakomitych artystów o bogatym dorobku artystycznym. Dało to niezwykłą możliwość poznania przez nich różnorodnych technik tworzenia. II Międzynarodowy Plener Malarski nie odbyłby się bez pomocy i zaangażowania wielu osób w tym: Wójta Gminy Jedlińsk - Wojciecha Walczaka, prof. Aleksandra Olszewskiego dziekana Wydziału Sztuki UTH im. K. Pułaskiego w Radomiu, a szczególności komisarza pleneru Łukasza Rudeckiego.

zdjęcia   video

 

Przedstawiamy uczestników pleneru:

Andrzej Brzegowy Urodzony w 1962 roku w Radomiu. Studia w latach 1987-1992 na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi. Dyplom w 1993 roku, w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka, aneks w pracowni malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego w Radomiu. Prowadzi zajęcia z rysunku i grafiki warsztatowej. Twórczość w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby. Brał udział w ok. 68 wystawach zbiorowych oraz zorganizował 8 wystaw indywidualnych.

Przykładowe prace:

Sigita Dabulskytė Urodzona w Kownie na Litwie. Absolwentka Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydział w Kownie. Studiowała również na wymianie studenckiej we Włoszech. Obecnie pracuje jako nauczyciel sztuki. Twórczość w zakresie malarstwa i ceramiki. Inspiracje czerpie z kontaktów z ludźmi, zwłaszcza dziećmi a także z kultury wschodu. Sztuka dla niej to “sposób medytowania życia”

Przykładowe prace:

Viktor Khadzhynov Urodzony w 1964 roku we Lwowie. Studia w zakresie malarstwa w latach 1985-1990 we Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Stosowanej i Zdobnictwa (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Lwowie. Jest członkiem Warszawskiego Okręgu ZPAP oraz Związku Artystów Plastyków Ukrainy. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in.: 3 Międzynarodowe Biennale Malarstwa Srebrny Czworokąt (Przemyśl 1998), Jesienny Salon (Lwów 1998 i Lwów 2001), I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej (Trójmiasto 2001)

Przykładowe prace:

Martyna Piasta Urodzona w 1988 roku w Warszawie. W 2007 roku ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Radomiu. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu, studia w latach 2007-2013. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Hanny Wojdały-Markowskiej. Udział w wystawach: 5. Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika, Triennale Malarstwa, Częstochowa 2014; Indywidualna wystawa malarstwa, Galeria „Łaźnia” w Radomiu. Inspiracji do swoich prac szuka w codziennych relacjach zachodzących między ludźmi oraz między współczesnym człowiekiem a przyrodą.)

Przykładowe prace:

Urszula Miącz-Sobieraj
Urodzona w Raciborowicach na Lubelszczyźnie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego w 1974 roku. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę, pastel oraz rysunek. Jej ulubionym tematem są kwiaty. Zajmuje się również ilustracją książek. Uczestniczyła w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych oraz Międzynarodowych Targach Sztuki w Bazylei i Toronto. Jest laureatką krajowych nagród i wyróżnień. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Australii, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA oraz w Wielkiej Brytanii. Nominowana do nagrody woj. bielskiego w dziedzinie sztuki – IKAR 1994

Przykładowe prace:

Jaroslav Uhel
Urodzony w 1954 roku w dzielnicy Liptovskiego Mikuláša w Słowacji. Studiował na Uniwersytecie Macieja Bela w Bańskiej Bystrzycy, gdzie uzyskał tytuł doktora teorii sztuk wizualnych i kształcenia. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w której uzyskał tytuł doktora sztuki. Jest członkiem Słowackiego Związku Artystów Plastyków w Bratysławie. Pracuje jako pedagog na Uniwersytecie Macieja Bela w Bańskiej Bystrzycy, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Aktualnie pełni funkcję Prodziekana Wydziału ds. Rozwoju. Ponad dwadzieścia lat zajmuje się malarstwem, grafiką oraz wykonuje ilustracje. Jest autorem ilustracji do książek i czasopism, projektów okładek, katalogów, broszur, twórcą plakatów, kart telefonicznych, rozwiązań ekspozycyjnych i przestrzennych w architekturze. Główną dziedziną jego twórczości jest malarstwo kameralne. W twórczości podejmuje różne tematy, ale przede wszystkim interesują go rozważania religijne. Uczestniczył w ponad dziewięćdziesięciu wystawach zbiorowych i zorganizował ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, na których był wielokrotnie nagradzany. Jego dzieła znajdują się w zbiorach państwowych i w zbiorach prywatnych, na terenie Słowacji oraz w Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce, USA, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Rosji i w Grecji. Znajduje czas na działalność publicystyczną, wydaje artykuły poświęcone sztuce plastycznej i teorii sztuki.

Przykładowe prace:

Suren Vardanian
Urodzony w 1965 roku w Kirowakanie (Armenia). Odbywał studia ekonomiczne w Erewaniu oraz w Instytucie Poligrafii na Wydziale Grafiki Książkowej we Lwowie. Zrealizował czternascie wystaw indywidualnych m.in. (Bielsko-Biała, Legnica, Rzeszów, Wrocław), brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. (Bielsko-Biała, Kirowakan, Koszyce, Lwów, Rzeszów, Toronto, Zakopane), na których był wielokrotnie wyrózniany i nagradzany. Jest znakomitym rysownikiem, ilustratorem książek. Projektuje winiety, okładki książek, płyt. Jest stałym współpracownikiem Krakowskiego Wydawnictwa „Skrzat" oraz Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Polsce.

Przykładowe prace:

Zdzisław Doleżyński Urodzony w 1942 roku w Skaryszewie. Studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Malarstwo studiował w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Był stypendystą Wojewody Radomskiego w 1991 i 1992 roku. Uczestnik wyprawy artystycznej „Orient 85”, którą odbył w gronie artystów plastyków środowiska radomskiego do Indii, odwiedzając Delhi, Singapur, Bangkok i Bombaj. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Radomskiego. W dorobku ma udział w ponad sześćdziesięciu wystawach ogólnopolskich, pięciu wystawach zagranicznych. Zrealizował osiem wystaw indywidualnych. Jest autorem czterech publikacji z zakresu Historii Sztuki i Koncepcji Przestrzennych w malarstwie dzieci i młodzieży, które ukazały się w czasopiśmie „Plastyka w szkole”. Brał udział w licznych plenerach i warsztatach twórczych. Prace w zbiorach prywatnych w Polsce (BWA w Suwałkach, Białej Podlaskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze), Niemczech, Szwajcarii, Francji, RPA.

Przykładowe prace:

Jozef Krakovsky Urodzony w 1948 roku w Žiline (Slowacja). Studia w latach 1970 – 1976 na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Dyplom w pracowni malarstwa monumentalnego (prof. Čemický, prof. Želibský, Doc. Gajdos) oraz rzeźby i ceramiki (doc. Banik) W latach 1976 – 1981 funkcjonował jako artysta niezależny. Od 1991 roku członek Związku Artystów Środkowej Słowacji i Stowarzyszenia Sztuki w Bratysławie. Wystawy indywidualne na Słowacji (Žilina, Bańska Bystrzyca) i za granicą (Holandia, Litwa, Polska, Jugosławia). Twórczość w dziedzinie malarstwa monumentalnego (mozaika, witraż) a także malarstwa sztalugowego, rysunku i grafiki.Urodzony w 1948 roku w Žiline (Slowacja). Studia w latach 1970 – 1976 na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Dyplom w pracowni malarstwa monumentalnego (prof. Čemický, prof. Želibský, Doc. Gajdos) oraz rzeźby i ceramiki (doc. Banik) W latach 1976 – 1981 funkcjonował jako artysta niezależny. Od 1991 roku członek Związku Artystów Środkowej Słowacji i Stowarzyszenia Sztuki w Bratysławie. Wystawy indywidualne na Słowacji (Žilina, Bańska Bystrzyca) i za granicą (Holandia, Litwa, Polska, Jugosławia). Twórczość w dziedzinie malarstwa monumentalnego (mozaika, witraż) a także malarstwa sztalugowego, rysunku i grafiki.

Przykładowe prace:

Łukasz Rudecki Urodzony w 1979 roku w Radomiu. Absolwent Katedry Sztuki (Obecnie Wydział Sztuki) Politechniki Radomskiej. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera w roku 2004. W roku 2009 otrzymał tytuł doktora sztuk plastycznych. Zrealizował osiem wystaw indywidualnych (Kielce, Radom, Szczecin, Łódź). Uczestniczył w ok. czterdziestu wystawach zbiorowych, m.in. (Berlin, Częstochowa, Koszyce, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Zakopane), na których był dwukrotnie nagradzany. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Tworczość w zakresie malarstwa sztalugowego.

Przykładowe prace:

Wacław Roman Sobieraj
Urodzony w 1950 roku w Uniejowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1974 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego. Uprawia malarstwo sztalugowe – martwą naturę, pejzaż, portret oraz malarstwo sakralne. Ma w swoim dorobku realizację kilku mozaik. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, plenerach oraz Międzynarodowych Targach Sztuki w Bazylei i Toronto. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i obiektach sakralnych w kraju i za granicą m.in. Austrii, Czechach, Francji, Holandii, Litwie, Mołdawii, Niemczech , Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Watykanie.

Przykładowe prace:

Artur Wąsowicz
Urodzony w 1986 roku w Radomiu. Absolwent Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby dra Wiesława Jelonka, aneks w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi oraz aneks w pracowni grafiki warsztatowej prof. Andrzeja Markiewicza. Twórczość w zakresie rysunku, malarstwa oraz ceramiki. Interesuje się zagadnieniami związanymi z grafiką warsztatową oraz komputerową. Zrealizował cztery wystawy indywidualne oraz brał udział w dwudziestu ośmiu wystawach zbiorowych (Ostrów Wielkopolski, Poznań, Radom, Świnoujście), na których był czterokrotnie nagradzany. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce (2011). Twórca projektu i realizacji statuetki honorowej „Jedlińskiego Raczka“ dla Urzędu Gminy Jedlińsk. Inspiracji dla swych działań poszukuje w przyrodzie oraz otaczającej go rzeczywistości, interpretuje je i kreuje posługując się zdobytą wiedzą i intuicją.

Przykładowe prace:

 

XII Turniej Sołectw 2017


 


 

Pobierz kalendarium imprez